Sahara, największa pustynia na Ziemi, bezgraniczne i niezmierzone morze piasku i kamieni. Jałowa ziemia spalona słońcem, smagana wiatrami Sahara jest rozleglejsza i suchsza niż inne pustynie. Afryka w tym miejscu, szerokość geograficzna zwrotnika Raka jest najszersza. Łagodzący wpływ oceanów, który jest zbawienny na klimat ponieważ obniżają one temperatury i zwiększają wilgotność, nie dociera nad Saharę. W rezultacie Sahara to gorące piekło. Co może zrobić człowiek stojący na jej granicy? Pokłonić się i błagać o łaskę, tak jak to robią jej mieszkańcy.

Późnym popołudniem 30 kwietnia 2018 roku dotarliśmy do pustyni (Erg) Chebbi, która rozciąga się na granicy Maroka i AlgieriiWiększość pustyń w Maroko to kamieniste pustkowia, dlatego też długa na 27 km i szeroka na 7 km piaszczysta pustynia Chebbi jest wyjątkowa. Aby dostać się na szczyty wysokich na 150 metrów wydm podróżujemy na wielbłądach prowadzonych przez młodych Berberów. Podróż na wielbłądzie nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest o wiele wygodniejsza niż wędrówka po osuwających się piaskach wydm. W trakcie tej przejażdżki, kołysząc się na grzbiecie kroczących dumnie zwierząt udało się nam pstryknąć kilka zdjęć.

o zdjęciach na pustyni Chebbi

Naszą inspiracją do opublikowania tych zdjęć w czerni i bieli jest Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, mistrz. Wpiszcie do przeglądarki “Sebastiao Salgado, dune”, a otworzy się przed wami niesamowity świat fotografii tego artysty. Polecamy także TED Talks i niesamowitą historię jaką ma do przekazania. Pustynia w zachodzącym słońcu, które potęguje niesamowite kształty, światłocienie, nieskończoność przestrzeni. Niesamowite.

nasi przewodnicy

W trakcie naszej kilkugodzinnej wyprawy na pustynię towarzyszyli nam młodzi Berberowie. Na codzień są mieszkańcami okolicznych wiosek, aby zarobić zatrudniają się jako poganiacze wielbłądów. Oczywiście w trakcie tych kilku godzin jakie z nimi spędzamy chłopaki starają się sprzedać pamiątki z tego wyjątkowego miejsca. A czego na pustyni jest najwięcej … piasku, więc zakup ozdobnej buteleczki to powinność każdego turysty.

Nasi przewodnicy doskonale mówią po angielsku, nauczyli się trochę w szkole, trochę z you tuba, trochę od turystów. Z resztą jak zrozumieli, że doskonale sobie radzimy i skupiamy się na fotografii sami oglądali filmy na swoim telefonie. Znak czasu.

Pustynia Chebbi, Maroko
kwiecień 2018