czego się spodziewać po pierwszej rolce filmu
Po pierwszych zdjęciach zrobionych starym aparatem analogowym docenisz swój aparat cyfrowy, smartfon i przekonasz się jak wielki postęp nastąpił w fotografii w ostatnich latach. Pełna digitalizacja procesy fotografii w moim przypadku przyniosła trzy istotne zmiany:
- po zrobieniu ujęcia jesteś w stanie wyświetlić podgląd zdjęcia na ekranie aparatu fotograficznego zarejestrowane zdjęcie, sprawdzić kompozycję kadru, poprawność ekspozycji, ostrość. W bardziej zaawansowanych aparatach podejrzysz histogram. Jeśli jakikolwiek element nie będzie spełniał naszych oczekiwań możemy poprawić i powtórzyć zdjęcie. W przypadku zdjęć analogowych o efektach naszej pracy przekonamy się dopiero po wywołaniu filmu i przeniesieniu zdjęcia na papier fotograficzny lub po zeskanowaniu. Można się czasami przekonać, że coś zepsuliśmy, ale jest już za późno, niestety. Rozczarowanie.
- zdjęcia cyfrowe pozwalają na natychmiastowe dzielenie się nimi, to właśnie zadecydowało o sukcesie smartfonów. Nawet jeśli mają gorsze parametry techniczne od cyfrowych aparatów fotograficznych, natychmiastowość i łatwość dzielenia się zdjęciami przesądziła o sukcesie telefonów komórkowych w świecie fotografii. Stare powiedzenie fotografów: “jaki aparat jest najlepszy? … ten który masz ze sobą” doskonale opisuje sukces smartfonów, zawsze je mamy ze sobą.
- w przypadku fotografii cyfrowej ponosimy koszty zakupu sprzętu, ewentualnie karty pamięci i od tego momentu możemy do woli spełniać się artystycznie. Każde kolejne zdjęcie nie kosztuje nas więcej. W przypadku fotografii analogowej zapewniam Cię, że przemyślisz każde zdjęcie. Masz tylko 36 klatek, na filmie który kupiłeś za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Później jeszcze wywołanie. Aspekt kosztowy działa na ograniczenie ilości zdjęć i bardziej przemyślanego podejścia do fotografowania.
Czego się nauczyłem powracając do analogu
Fotografia analogowa uczy przemyślenia kadru przed naciśnięciem spustu. Sprawdzenia czy wszystko jest ustawione prawidłowo. Brak automatyki ustawiania ekspozycji i ostrości wyczula nas poszczególne kroki procesu fotografowania: światło, kadr, ostrość, głębia.
Po powrocie do cyfrówki doceniam stabilizację, automatykę pomiaru światła i ustawienie ostrości. O jak doskonałe są nasze współczesne aparaty. Początki mogą być trudne, zakładanie filmu, wywoływanie. Pierwsze zdjęcia najczęściej nie spełniają naszych oczekiwań, ale jest jakiś czar starych aparatów fotograficznych i domowej ciemni fotograficznej o której opowiem w kolejnych artykułach.